Danes je 16.5.2024

Input:

Ur. l. RS 4125/2013, Zakon o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, z dne 31.12.2014

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
O MATIČNI EVIDENCI ZAVAROVANCEV IN UŽIVALCEV PRAVIC IZ OBVEZNEGA POKOJNINSKEGA IN INVALIDSKEGA ZAVAROVANJA
(ZMEPIZ-1)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZMEPIZ-1A)
4072/2014
31.12.2014
1. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(področje urejanja)
(1)  S tem zakonom se ureja matična evidenca zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (v nadaljnjem besedilu: matična evidenca), ki obsega zbirke podatkov, potrebne za izvajanje tega zavarovanja, zbrane v različnih evidencah.
(2)  Podatki, zbrani in obdelovani v matični evidenci, se upravljajo na način, predpisan s tem zakonom.
2. člen
(upravljavec matične evidence)
Upravljavec matične evidence je Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod).
3. člen
(uporaba podatkov matične evidence)
(1)  Podatki, ki jih vsebuje matična evidenca, se obdelujejo za vodenje in odločanje v postopkih za uveljavljanje pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja po zakonu, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, za vodenje, odločanje o pravicah in izplačevanje pravic, ki jih zavod prizna ali izplačuje po posebnih zakonih, za vodenje in odločanje v postopkih po tem zakonu in za delovanje ali sodelovanje v odškodninskih postopkih, kjer je zavod stranka ali udeleženec postopka.
(2)  Statistični urad Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: SURS), Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ZZZS), Davčna uprava Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: DURS), Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje (v nadaljnjem besedilu: ZRSZ), Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (v nadaljnjem besedilu: MDDSZ) in Centri za socialno delo (v nadaljnjem besedilu: CSD) so upravičeni do pridobitve vsebine podatkov, ki jih vsebuje matična evidenca. Podatke lahko uporabljajo za izvajanje njihovih zakonskih pooblastil, oblikovanje registrov in izvajanje statističnih raziskovanj.
4. člen
(pomen izrazov)
Izrazi v tem zakonu imajo naslednji pomen:
1.  Zavezanec ali zavezanka za vlaganje prijav (v nadaljnjem besedilu: zavezanec za vlaganje prijav) je pravna ali fizična oseba, ki v skladu s tem zakonom vlaga prijave v zavarovanje, odjave iz zavarovanja in spremembe med zavarovanjem.
2.  Zavezanec ali zavezanka za vlaganje prijav o osnovah (v nadaljnjem besedilu: zavezanec za vlaganje prijav o osnovah) je pravna ali fizična oseba, ki v skladu s tem zakonom vlaga prijave podatkov o osnovah, obračunanih in plačanih prispevkih ter obdobjih zavarovanja po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
3.  Prijava podatkov o osnovah je prijava podatkov o osnovah, obračunanih in plačanih
Najnovejši članki
več člankov
Najbolj brani članki
več člankov
Najbolj priljubljeni seminarji

DDV v javnem sektorju

20. maj 2024, med 09.00 in 12.00 (ONLINE, preko ZOOM)

Udeleženci bodo skozi predavanje pridobili splošen pregled nad sistemom DDV, se seznanili z opredelitvijo davčnih zavezancev ter nekaterimi posebnostmi, ki veljajo na področju DDV v javnem sektorju. Na podlagi konkretnih primerov iz prakse bomo odpravili marsikatero dilemo, s katero se v praksi srečujete. Prav tako bomo spoznali vlogo oseb javnega prava v sistemu DDV, vrste transakcij in kar je najpomembneje, slišali odgovore na najpogostejša vprašanja, ki se odpirajo na področju DDV v javnem sektorju.

Več informacij >>>

Šolski in vrtčevski sklad v letu 2024

29. maj 2024, med 10.00 in 12.00 (ONLINE, preko ZOOM)

Kaj se je spremenilo na področju delovanja šolskih in vrtčevskih skladov? Kakšne so spremembe z vidika obdavčitve? Kako poknjižiti posamezne poslovne dogodke in kaj je podlaga za knjiženje? Ali je potreben interni akt na tem področju? Na seminarju bomo odgovorili na zgornje dileme in podrobneje obrazložili delovanje sklada ter pojasnili vse aktualne novosti in evidentiranje poslovnih dogodkov sklada z računovodskega vidika.

Več informacij >>>