Danes je 18.5.2024

Input:

Ur. l. RS 5088/2009, Pravilnik o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in druge osebe javnega prava, z dne 20.12.2022

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
PRAVILNIK
o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in druge osebe javnega prava



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in druge osebe javnega prava
4026/2022
20.12.2022
I. SPLOŠNI DOLOČBI
Členitev enotnega kontnega načrta
1. člen
Proračuni, neposredni in posredni uporabniki proračuna ter osebe javnega prava (v nadaljnjem besedilu: pravne osebe javnega prava), ki so zavezane voditi poslovne knjige v skladu z določbami Zakona o računovodstvu (Uradni list RS, št. 23/99, 30/02 - ZJF-C in 114/06 - ZUE, v nadaljnjem besedilu: zakon), evidentirajo in izkazujejo javnofinančne prihodke in druge prejemke, odhodke in druge izdatke, sredstva ter obveznosti do virov sredstev v skladu z določbami zakona, Pravilnika o razčlenjevanju in merjenju prihodkov in odhodkov pravnih oseb javnega prava (Uradni list RS, št. 134/03, 34/04, 13/05, 138/06 in 120/07; v nadaljnjem besedilu: Pravilnik o razčlenjevanju in merjenju prihodkov in odhodkov) in določbami tega pravilnika.
Podatki iz prejšnjega odstavka tega člena se izkazujejo na kontih predpisanih v enotnem kontnem načrtu, ki je Priloga I in sestavni del tega pravilnika.
Razporeditev na posamezne konte se opravi v skladu z vsebino kontov, ki je predpisana s tem pravilnikom.
V enotnem kontnem načrtu se uporablja naslednja členitev:
-  razredi, ki so oštevilčeni z enomestno številko,
-  skupine, ki so oštevilčene z dvomestno številko,
-  podskupine, ki so oštevilčene s trimestno številko,
-  konti, ki so oštevilčeni s štirimestno številko,
-  podkonti, ki so oštevilčeni s šestmestno številko.
Uporabniki enotnega kontnega načrta določajo nadaljnjo členitev v skladu s predpisi in svojimi potrebami.
Obrazložitev pojmov
2. člen
Izrazi v tem pravilniku, ki se nanašajo na pravne osebe iz 1. člena tega pravilnika, imajo naslednji pomen:
-  uporabniki enotnega kontnega načrta so pravne osebe javnega prava iz 1. člena tega pravilnika;
-  drugi uporabniki enotnega kontnega načrta so opredeljeni v četrtem odstavku 1. člena Pravilnika o razčlenjevanju in merjenju prihodkov in odhodkov;
-  določeni uporabniki enotnega kontnega načrta so opredeljeni v petem odstavku 1. člena Pravilnika o razčlenjevanju in merjenju prihodkov in odhodkov.
II. VSEBINA RAZREDOV, SKUPIN IN PODSKUPIN
Razred 0: dolgoročna sredstva in sredstva v upravljanju
Konti skupine 00 - neopredmetena sredstva in dolgoročne aktivne časovne razmejitve
3. člen
Na kontih skupine 00 se izkazujejo dolgoročno odloženi stroški razvijanja, naložbe v pridobljene pravice do industrijske lastnine ter druga neopredmetena sredstva, terjatve za predujme iz naslova vlaganj v neopredmetena sredstva in neopredmetena sredstva v gradnji oziroma v izdelavi in dolgoročne aktivne časovne razmejitve.
Drugi uporabniki
Najnovejši članki
več člankov
Najbolj brani članki
več člankov
Najbolj priljubljeni seminarji

DDV v javnem sektorju

20. maj 2024, med 09.00 in 12.00 (ONLINE, preko ZOOM)

Udeleženci bodo skozi predavanje pridobili splošen pregled nad sistemom DDV, se seznanili z opredelitvijo davčnih zavezancev ter nekaterimi posebnostmi, ki veljajo na področju DDV v javnem sektorju. Na podlagi konkretnih primerov iz prakse bomo odpravili marsikatero dilemo, s katero se v praksi srečujete. Prav tako bomo spoznali vlogo oseb javnega prava v sistemu DDV, vrste transakcij in kar je najpomembneje, slišali odgovore na najpogostejša vprašanja, ki se odpirajo na področju DDV v javnem sektorju.

Več informacij >>>

Šolski in vrtčevski sklad v letu 2024

29. maj 2024, med 10.00 in 12.00 (ONLINE, preko ZOOM)

Kaj se je spremenilo na področju delovanja šolskih in vrtčevskih skladov? Kakšne so spremembe z vidika obdavčitve? Kako poknjižiti posamezne poslovne dogodke in kaj je podlaga za knjiženje? Ali je potreben interni akt na tem področju? Na seminarju bomo odgovorili na zgornje dileme in podrobneje obrazložili delovanje sklada ter pojasnili vse aktualne novosti in evidentiranje poslovnih dogodkov sklada z računovodskega vidika.

Več informacij >>>