Danes je 2.7.2025

Input:

Ur. l. RS 866/2009, Pravilnik o vrstah, vsebini in poteku specializacij zdravnikov, z dne 2.9.2017

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
PRAVILNIK
o vrstah, vsebini in poteku specializacij zdravnikov



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Pravilnik o spremembi Pravilnika o vrstah, vsebini in poteku specializacij zdravnikov
2291/2017
2.9.2017
I. SPLOŠNI DOLOČBI
1. člen
(vsebina)
Ta pravilnik ureja vrste, trajanje, potek in programe specializacij zdravnic in zdravnikov ter doktoric in doktorjev dentalne medicine (v nadaljnjem besedilu: zdravnikov), odobravanje specializacij, postopek opravljanja specialističnega izpita in postopek za priznavanje v tujini pridobljenega specialističnega naziva.
2. člen
(opredelitev specializacije)
Specializacija zdravnikov je oblika podiplomskega strokovnega usposabljanja (v nadaljnjem besedilu: usposabljanje), ki je potrebno za dodatno in poglobljeno pridobivanje znanja in veščin na enem od področij medicine ali dentalne medicine.
Specialistično izobrazbo za posamezno vrsto specializacije se pridobi v postopku časovno določenega usposabljanja in z opravljenim specialističnim izpitom.
Vrste specializacij, organ, ki je program sprejel, datum sprejetja in čas trajanja specializacij zdravnikov so določeni v Prilogi 1A, vrste specializacij, organ, ki je program sprejel, datum sprejetja in čas trajanja specializacij doktorjev dentalne medicine pa so določeni v Prilogi 1B.
II. PROGRAMI SPECIALIZACIJ
3. člen
(programi specializacij)
Vsebine specializacij pripravi Slovensko zdravniško društvo, sprejme pa jih Zdravniška zbornica Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zbornica), v soglasju z ministrom, pristojnim za zdravje. Programi specializacij morajo biti v skladu s tretjim odstavkom 17. člena Zakona o zdravniški službi (Uradni list RS, št. 72/06 - uradno prečiščeno besedilo, 15/08 - ZPacP in 58/08). Evidence programov in programe vodi zbornica.
4. člen
(vsebina specializacij)
Program posameznih specializacij določa:
-  obseg znanja in veščine, ki jih mora zdravnik specializant (v nadaljnjem besedilu: specializant) obvladati do zaključka specializacije,
-  vsebino in trajanje izvedbe posameznih delov specializacije (delo na oddelku, v ambulanti, v laboratoriju, seminarji, delavnice, raziskovalno delo),
-  druge vsebine in postopke za opravljanje posameznih specializacij.
III. POOBLAŠČENI IZVAJALCI IN SPECIALIZANTSKA DELOVNA MESTA
5. člen
(specializantska delovna mesta)
Specializacija se opravlja na odobrenih specializantskih delovnih mestih v javnih zdravstvenih zavodih, oddelkih medicinskih fakultet in pri drugih pravnih in fizičnih osebah s koncesijo (v nadaljnjem besedilu: pooblaščeni izvajalci). Ti morajo izpolnjevati pogoje, določene z Zakonom o zdravniški službi in s Pravilnikom o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacij za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov (Uradni list RS, št. 110/00 in 112/07).
Usposabljanje specializantov se izvaja pri pooblaščenih
Najnovejši članki
več člankov
Najbolj brani članki
več člankov
Najbolj priljubljeni seminarji

Obračunavanje plač in drugih prejemkov v javnem sektorju z novostmi v 2025

Na seminarju vas bomo seznanili z obračunom plač za negospodarstvo, ki ima svoje posebnosti ter zakone, na katere je potrebno paziti. S 1. 1. 2025 nas je pričakalo kar nekaj sprememb, ki jih morate poznati in upoštevati pri nadaljnjem delu. Dočakali smo namreč nov Zakon o skupnih temeljih sistema plače v javnem sektorju, ki na novo postavlja plačni sistem v javnem sektorju ter nadomešča veljavni Zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Pogledali bomo tudi, kako je z letnim dopustom in regresom za letni dopust, delovno uspešnostjo in napredovanjem v 2025.

Več informacij >>>


Financiranje šolskih in obšolskih dejavnosti (šola v naravi, tabori, erazmus+ ,....) v osnovnih in srednjih šolah ter vrtcih po novem, s primerom izračuna

Seminar se bo nanašal na izplačila spremstva strokovnih in drugih delavcev v šoli v naravi, taboru, erazmus+,….) Glede na spremembe kolektivne pogodbe na področju vzgoje in izobraževanja, upoštevanju normativov za spremstvo organiziranih oblik vzgojno -izobraževalnega dela  in pravilnika o financiranju šole v naravi. Katera izplačila pripadajo delavcu za spremstvo otrok za dva ali več dni, poleg dodatka za spremstvo? Kako izračunati strošek šole v naravi ali drugih taborov? Kakšen je strošek učenca na šoli v naravi ali drugih taborih?  

Več informacij >>>