Danes je 9.11.2024

Input:

Ur. l. RS 900/2006, Pravilnik o pripravništvu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja, z dne 21.5.2022

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
PRAVILNIK
o pripravništvu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o pripravništvu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja
1636/2022
21.05.2022
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
(vsebina pravilnika)
Ta pravilnik ureja pripravništvo za strokovne delavce na področju vzgoje in izobraževanja, določa pogoje, način in postopek izbire pripravnikov, trajanje in organizacijo pripravništva, vsebino pripravništva, vsebino dokumentacije o pripravništvu ter način spremljanja in nadziranja izvajanja pripravništva v vzgojno-izobraževalnih zavodih na področju predšolske vzgoje, osnovnošolskega izobraževanja, izobraževanja otrok, mladoletnikov in mlajših polnoletnih oseb s posebnimi potrebami, osnovnega glasbenega izobraževanja, nižjega in srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega in tehniškega izobraževanja, srednjega splošnega izobraževanja, vzgoje in izobraževanja v domovih za učence in dijaških domovih ter izobraževanja odraslih (v nadaljnjem besedilu: vrtec oziroma šola).
II. PRIPRAVNIŠTVO
2. člen
(pripravništvo)
Pripravništvo je načrtovano, organizirano in strokovno vodeno praktično usposabljanje pripravnikov za samostojno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela, ki ustreza smeri in stopnji njihove strokovne izobrazbe in zagotavlja, da se pripravnik po predpisanem programu seznani z vsemi vsebinami dela, za katero se glede na svojo izobrazbo usposablja, ter se pripravi za samostojno opravljanje dela in na strokovni izpit.
3. člen
(oblike pripravništva)
Pripravništvo se opravlja v vrtcu oziroma šoli na podlagi sklenjene pogodbe o zaposlitvi pripravnika.
Za pravice in obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi se uporabljajo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.
III. PRIPRAVNIK
4. člen
(pripravnik)
Pripravnik je strokovni delavec na pripravniškem mestu s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, na katero ga razporedi ministrstvo z namenom, da se usposobi za samostojno opravljanje dela (v nadaljevanjem besedilu: pripravnik).
IV. TRAJANJE PRIPRAVNIŠTVA
5. člen
(trajanje pripravništva)
Pripravništvo traja:
-  za strokovne delavce s srednjo oziroma srednjo strokovno izobrazbo 6 mesecev,
-  za strokovne delavce z višjo strokovno izobrazbo 8 mesecev,
-  za strokovne delavce z visokošolsko izobrazbo 10 mesecev.
6. člen
(prekinitev pripravništva)
Pripravništvo se lahko prekine pred časom, določenim v prejšnjem členu, če se pripravnik v času pripravništva zaposli na prostem delovnem mestu na področju vzgoje in izobraževanja.
7. člen
(podaljšanje pripravništva)
Pripravništvo se lahko podaljša za čas daljše opravičene odsotnosti z dela, in sicer če odsotnost z dela traja več kot 20 delovnih dni.
O podaljšanju pripravništva na predlog kandidata odloči ministrstvo s
Najnovejši članki
več člankov
Najbolj brani članki
več člankov
Najbolj priljubljeni seminarji

Obračunavanje plač in drugih prejemkov v javnem sektorju po 1. 1. 2024

Na seminarju vas bomo seznanili z obračunom plač za negospodarstvo, ki ima svoje posebnosti ter zakone, na katere je potrebno paziti. S 1. 1. 2024 nas je pričakalo kar nekaj sprememb, ki jih morate poznati in upoštevati pri nadaljnjem delu. Poleg boste pridobili tudi znanje o drugih prejemkih in povračilih iz delovnega razmerja. Posvetili pa se bomo vsem zadnjim zakonskim spremembam. Predavateljica bo predstavila različne zakonske spremembe ter vas opozorila, na kaj morate paziti pri povračilih in drugih prejemkih iz delovnega razmerja. Pogledali bomo kako je z letnim dopustom in regresom za letni dopust, delovno uspešnostjo in napredovanjem v 2024.

Več informacij >>>


Letno poročilo za leto 2024 v javnem sektorju vezano na aktualno zakonodajo

Vsako leto prihaja do sprememb tako na davčnem kot na računovodskem področju, zato smo za vse računovodje v javnem sektorju tudi letos pripravili vsakoletni posvet, kjer boste prejeli jasna navodila glede priprave in izdelave računovodskih izkazov za leto 2024. Zaključevanje leta bo tudi letos posvečeno aktualnim informacijam na tem področju, ob izvedbi pa upoštevane že sprejete novosti na davčnem in računovodskem področju za leto 2025 ter vse predvidene novosti v letu 2025. Predstavljene bodo torej vse posebnosti in novosti, ki veljajo v javnem sektorju, opozorili pa bomo tudi na najpogostejše napake na tem področju.

Več informacij >>>