Danes je 11.5.2025

Input:

Ur. l. RS 3217/2013, Pravilnik o določanju zavarovalne osnove , z dne 16.12.2017

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
PRAVILNIK
o določanju zavarovalne osnove



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Pravilnik o spremembah Pravilnika o določanju zavarovalne osnove
3453/2017
16.12.2017
1. člen
(vsebina)
S tem pravilnikom se določa podrobnejši način določanja zavarovalne osnove za plačevanje prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavarovance iz 15., 16. in 17. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12, 39/13, 63/13 - ZIUPTDSV, 99/13 - ZSVarPre-C, 101/13 - ZIPRS1415, 44/14 - ORZPIZ206, 85/14 - ZUJF-B, 95/14 - ZUJF-C, 90/15 - ZIUPTD in 102/15; v nadaljnjem besedilu: ZPIZ-2).
2. člen
(zavarovalna osnova)
(1)  Zavarovalna osnova je dobiček zavarovanca, ugotovljen skladno z zakonom, ki ureja dohodnino, v katerem niso upoštevani obračunani prispevki za obvezno socialno zavarovanje ter znižanje in povečanje davčne osnove, preračunan na mesec.
(2)  Za zavarovance iz 15. člena ZPIZ-2 se dobiček iz prejšnjega odstavka zniža za 25 %.
(3)  Zavarovalna osnova, določena na način iz prvega in drugega odstavka tega člena za zavarovance iz 15. in 17. člena ZPIZ-2, ne sme biti nižja od 60 % povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec.
(4)  Zavarovalna osnova, določena na način iz prvega odstavka tega člena za zavarovance iz 16. člena ZPIZ-2, ne sme biti nižja od 90 % povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec.
(5)  Zavarovalna osnova, določena na način iz prvega in drugega odstavka tega člena, ne sme biti višja od 3,5-kratnika povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec.
(6)  Če dobiček zavarovanca iz 15. in 17. člena ZPIZ-2 ne preseže 60 % povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, je zavarovalna osnova 60 % povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec.
(7)  Če dobiček zavarovanca iz 16. člena ZPIZ-2 ne preseže 90 % povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, je zavarovalna osnova 90 % povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec.
3. člen
(določitev dobička za zavarovanca iz 15. člena ZPIZ-2)
(1)  Dobiček zavarovanca iz 15. člena ZPIZ-2 se določi na podlagi podatkov iz obračuna akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti za preteklo leto ali na podlagi podatkov iz obračuna dohodnine od dohodka iz dejavnosti za preteklo leto, če je zavarovanec ugotavljal davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, ter podatka o znesku obračunanih obveznih prispevkov za obvezno socialno zavarovanje, ki jih je plačala Republika Slovenija.
(2)  Na podlagi podatkov iz prejšnjega odstavka tega člena se dobiček zavarovanca iz 15. člena ZPIZ-2 določi tako, da se znesku razlike med davčno priznanimi prihodki in davčno priznanimi odhodki oziroma davčno priznanim prihodki in normiranimi odhodki prišteje znesek obračunanih prispevkov za obvezno socialno zavarovanje.
(3)  Ne glede na prejšnji odstavek je v
Najnovejši članki
več člankov
Najbolj priljubljeni seminarji

Obračunavanje plač in drugih prejemkov v javnem sektorju z novostmi v 2025

Na seminarju vas bomo seznanili z obračunom plač za negospodarstvo, ki ima svoje posebnosti ter zakone, na katere je potrebno paziti. S 1. 1. 2025 nas je pričakalo kar nekaj sprememb, ki jih morate poznati in upoštevati pri nadaljnjem delu. Dočakali smo namreč nov Zakon o skupnih temeljih sistema plače v javnem sektorju, ki na novo postavlja plačni sistem v javnem sektorju ter nadomešča veljavni Zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Pogledali bomo tudi, kako je z letnim dopustom in regresom za letni dopust, delovno uspešnostjo in napredovanjem v 2025.

Več informacij >>>


Nov plačni sistem v javnem sektorju

Zakon o skupnih temeljih sistema plače v javnem sektorju s 1. 1. 2025 na novo postavlja plačni sistem v javnem sektorju in je nadomešča Zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Na seminarju bodo predstavljene novosti plačnega sistema, Kolektivna pogodba za javni sektor in aneksi h kolektivnim pogodbam, ki podpirajo nov plačni sistem. V drugem delu se posvetimo tudi vidiku obračunavanja plač in popravkov z računovodskega vidika.

Več informacij >>>